

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 60 V |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 40 A |
| Hold Current | 170 mA |
| Time to Trip | 3 s |
| Trip Current | 340 mA |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 5.8 Ω |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 1.8 Ω |
Stock: 28
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12067
Ext.Price$0.12067
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12067 | $0.12067 |
| 10 | $0.10742 | $1.07420 |
| 50 | $0.09562 | $4.78100 |
| 100 | $0.08519 | $8.51900 |
| 500 | $0.07589 | $37.94500 |
| 1000 | $0.06761 | $67.61000 |
| 3000 | $0.06199 | $185.97000 |
| 5000 | $0.05684 | $284.20000 |
